Ağaçların yararları – Ağaçların faydaları


Ağaçların yararları

En temel oksijen kaynağımız olan ağaçların yararları saymakla bitmez. Dünyada hiçbir insanoğlu oksijen olmadan yaşayamayacağı için ve oksijen üretimi için de doğaya ve ağaçlara ihtiyacımız sonsuzdur şüphesiz.

Ağaçların oksijen üretimine olan yararlarını ve faydalarını anlamak için şöyle bir örnek vermek mantıklı olacaktır. Yaklaşık 20 metre boyunda ve tepeden çapı  13 metre kadar bir çapı olan bir ağaç yaklaşık olarak bir yıl boyunca 2 insanın yaşayabileceği oksijen üretir. 1 insan saatte yaklaşık olarak 53 lt, 1 yıl boyunca da yaklaşık 464280 litre oksijen tüketir. Dolayısıyla 1 ağaç yaklaşık olarak 1.000.000 litre oksijen üretebilmektedir. Bunun dışında ağaçlar oksijeni üretebilmek için karbondioksit kullanmaktadır.  Yine bir ağaç yaklaşık olarak bir arabanım yılda 40.000 km boynca salgıladığı karbondioksiti kullanmaktadır.

Bu matematiksel verilere  ve hesaplamalara baktığımızda ağaçların hayatımıza olan yararları ve faydaları çok rahatlıkla anlaşılabilmektedir.  Tüm bunların yanında ağaçların daha bir çok yararları vardır:

-          Yaklaşık 60 metre genişliğindeki bir ormanlık alan, çevresinden geçen yollardan açığa çıkmakta olan gürültüyü 25-30 desibel kadar absorbe etmektedir. Arazinin çıplak olmaması ve ağaç gövdelerinin ses absorbsiyon katsayıları sayesinde bu gerçekleşebilmektedir.

-          Bir orman içerisinde yer alan ağaçlar onlarca kuş türü için yuva demektir. Bu sebeple habitatın gelişmesi ve ağaç türlerinin artması çevresel olarak hayvan türlerine de etki ederek artmasını sağlayacaktır.

-          Etrafa saçılan tozların bir müddet sonra görünmeyerek yok olmasını da yine ormanlara borçluyuz. Ormanlar her yıl yaklaşık 25-55 ton kadar tozu bünyelerinde tutarak çevrenin kirlenmesini engellemektedir.

-          Tüm dünya çapında oluşan ve büyük şehirler ile gelişen ülkelerin en büyük derdi olan hava kirliliğinin de yaklaşık %60ı ormanlar tarafından temizlenmektedir. Eğer bu temizlenme gerçekleşmeseydi Dünya’da yaşamak çok zor olabilirdi.

-          Yağmurlar yağdıktan sonra sulu hale gelen toprak akmaya ve hareket etmeye meyilli olur, ağaçlar ve dolayısıyla ormanlar sayesinde bu su topraktan , ağaç gövdelerine çekilerek bu verimli toprağın yer değiştirmesi ve yok olması önlenmiş olur.

Maddeler halinde ve kısaca anlatmaya çalıştığımız ağaçların ve dolayısıyla ormanların faydaları daha saymakla bitmeyecektir.

 

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

 1. Cevapla

 2. By orhan

  Cevapla

 3. By mustafa

  Cevapla

 4. By Berkan

  Cevapla

 5. By Berkan

  Cevapla

 6. By Berkan

  Cevapla

 7. By zehra

  Cevapla

 8. By Zehranur

  Cevapla

  • By Zehranur

   Cevapla

 9. By ilkmert

  Cevapla

 10. By ilkmert

  Cevapla

 11. By sxa

  Cevapla

 12. By ftgf

  Cevapla

 13. By deniz

  Cevapla

 14. By deniz

  Cevapla

 15. By MARAZ ALİ

  Cevapla

 16. By mert

  Cevapla

 17. Cevapla

  • By deniz

   Cevapla

  • By cagan

   Cevapla

  • By Zeren Aleyna

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Gerekli

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>