Atatürk’ün öğrencilik yıllarına ait bir anı


Atatürk ün hayatını neredeyse hepimiz çok iyi biliriz ancak iş onun öğrencilik hayatında yaşadıklarına öğrencilik yıllarına dair anılara gelince pekte aynı bilgide olmadığımız söyelenebilir. Biz de bu durumu farkettik ve Atatürk ün öğrencilik yıllarına ait bir kaç anısını sizlerler paylaşmak istedik.

Atatürk ün öğrencilik yıllarından ilk anı

Koşu şampiyonu Mustafa Kemal

Atatürk, ilkokulu Şemsi Efendi okulunda okumuştur.  Bu okulda okurken küçük Mustafa derslerinin yanında spora yatkınlığı ve sportifliğiyle de dikkat çekiyordu. Yine günlerden birinde okulda bir koşu yarışı tertip edilmiştir. Mustafa yiner her zamanki gibi atak bir başlangıç yapıp kısa zamanda herkesi geçerek rahat bir şekiled bitiş çizgisine doğru ilerliyordu. Ancak gördüğü bir manzara yüzünden yarıştan kopmak zorudna kalmıştır. Koşu güzergahında yaralı, uçamayan bir kuş, birazdan bir kedi tarafından yenecektir. Ancak Mustafa’nın koşudann ayrılıp duruma müdahale etmesiyle kedi amacına ulaşamaz ve kuş kurtulur ancak gelin görün ki, Mustafa yarıştan ayrıldığı için başka bir çocuk birinci olur. Ancak çocuk öğretmenine giderek,”Hocam, esas birinci Mustafa’dır. O kuşun hayatını kurtarmak için yarışı bırakmasaydı birinci olacaktı.” der. Bunun üzerine hocaları Mustafa’yı birinci seçer e Selanik turnuvasına gönderir. Burada birinci olarak madalya kazanan Mustafa, okulunun gururu olacaktır.

Atatürk ün öğrencilik yıllarından başka bir anı

Birdirbir

Mustafa’nın arkadaşları bir ağacın kenarında birdirbir oynamaktadır ve Mustafa da pencereden onları izlemektedir. Mustafa’nın oyuna katılmadığını gören arkadaşları heyecanla ona seslenirler.”Mustafa, gel sen de bize katıl, hep birlikte birdirbir oynayalım” der. Ancak küçük Mustafa yaşından beklenmeyecek bir olgunlukta, “Bir Türk hiç kimsenin önünde eğilmez” diyerek evine gider ve izlemeyi bıırakır.

 

Yorumlar

 1. By Emre

  Cevapla

 2. By Emre

  Cevapla

 3. Cevapla

 4. Cevapla

 5. Cevapla

  • By selen

   Cevapla

 6. Cevapla

 7. By esra

  Cevapla

 8. Cevapla

 9. By aleyna

  Cevapla

  • By buse

   Cevapla

 10. By buse

  Cevapla

 11. By yağmur

  Cevapla

 12. By fettah

  Cevapla

 13. Cevapla

 14. By barış

  Cevapla

 15. By esila

  Cevapla

 16. Cevapla

 17. By hadise

  Cevapla

 18. By anıl

  Cevapla

 19. By anıl

  Cevapla

 20. Cevapla

 21. By koray

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Gerekli

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>