Bilimin Yararlari


Bilimin anlamı ve amacı

Modern dünyada bilim çok geniş bir anlam taşımaktadır. Bilimlerin ayrıldığı kollar o kadar arttı ki, onları sayıp tek tek değerlendirmek mümkün olmuyor. Fakat anlam derinliği olarak gittikçe onlar da birbirine yaklaşıp tek bir merkeze doğru gidiyorlar.

Bilim kaça ayrılır

Bazı cahil insanlar ve gaflete düşenler zaman zaman bilimleri ikiye ayırmışlardır: Dini bilimler ve modern bilimler olarak. Bu bilimler arasına uçurum getirmişlerdir. Dünyevi ilimler ilerleme götüren bilimler gibi sunulmuş, dini ilimler ise aksine. Aslında ilerleme yapan bütün ilimler İslami ilimler sayılabilir. Çünkü islami ilimlerin özünde dünyayı anlamak gelir. Bu da modern bilimin tanımladığı bilmin özüdür.

Bilimin hayatın şifrelerini çözmek, niçin yaşadığımızı, nerede olduğumuzu ve benzeri gibi oluşumsal işlevleri cevaplandırmaya  çalışması yönünden çok büyük bir faydası vardır. Tüm bunların yanında, hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz konfor, hız ve pratiklik, bilimin keşifleri sonucunda oluşmuştur. Bilim adamlarının, binlerce yıldır devam eden çalışmalarının, her yüzyılda gelişip değişmesiyle bugünkü imkanlar sağlanmıştır.

İnsanların işini görmesini ve hayatta kalmasını sağlayan evrenin tüm yasalarına bilim sayesinde vakıf olmuşuzdur.

Bilimin felsefik yanı

İlk insanları düşündüğümüzde, yaşantıları sadece bir karanlıktan ibaretti. Niçin varlardı ? Ne amaçla yaşıyorlardı ? Ne yiyip ne içmeliydiler? Bu gibi zihinsel kavramların hiçbirine sahip değildiler. Sadece içgüdüsel olarak nefes alıyorlar ve bir hayvandan farksız olarak öldürebildikleri canlıları yiyiyorlardı. Bu şekilde de ortalama ömürleri standart bir hayvanin ki kadardı.

İnsan düşünmeye başladığında, bilim kavramı ortaya çıkmış oldu. İlk düşünen insane neyi düşünmüştür diye sorarsak, antik kalıntılardan saptadığımız araç gereçler  bunun hayatta kalabilmek için ürettikleri araç gereçler olduğunu görüyoruz. İnsanın ilk düşündğü nasıl hayatta kalabileceğiydi. Bunu devam ettiren , ne ile hayatta kalacağı, nasıl üreteceği gibi aşamalı devrimler izlemiştir.

Bilimsel miladlardan günümüze kadar, insan hala tüm sorularına cevap bulabilmiş değildir. Ve bilimin de özü budur. Soruların olması bilimin devam etmesi manasına gelir. İnsan oğlu anlamlandırmaya çalıştığı herşeye bilim yoluyla ulaşabilir. Bilim daima cevabını arayacığı sorularla, insanoğlunun evrendeki yerini keşfetmesine olanak sağlayacaktır. Bilim şüphesiz ki hayatımızdaki tek gerçektir.

Bilimin 4 temel özelliği ve diğer özellikleri

  • Genelden gelerek , tümevarım kullanırlar
  • Kendi yasalarına ve kanunlarına uymaya çalışırlar.
  • Bir yere mahsus olamazlar, evrenseldirler.
  • Subjektif bakış açısına yer yoktur, objektif ve nesneldir.
  • Tekrarlanabilirdir. Herhangi bir şüpheye yer bırakmazlar.
  • Kanunlar gelişerek ve birilimleri ararak devam eder.
  • Bilim, akıl ve mantık ilkelerini kullanır.
  • Farklı koşullarda ve durumlarda her zaman uygulanabilir.
  • Değişebilme ve kendini yenileme özelliğine sahiptir.

Ünlü Türk Bilim adamları

Oktay Sinanoğlu ve Ali Erdemir en ünlü Türk bilim adamları sayılabilirler. Bunun dışında Osmanlı ve öncesine dayanan yine bir çok ünlü Türk bilim adamı vardır.

Bilimin Büyüsü

Bilim ile ilgili daha fazla fikir edinebilmek için Discovery Channel da yayınlanan bilimin büyüsü programını izleyebilirsiniz.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Gerekli

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>