Cevizin yararları ve faydaları


Cevizin faydaları

Ceviz her şeyden önce ilk baktığınızda beyninize benzeyen ve kıvrımları olan tek meyvedir. Bu kıvrımların beyinle bu kadar benzeşmesi elbette ki bir rastlantı olmamaktadır. Cevizin başlıca ve en büyük faydası beyin içindir. Beyinle ilgili çalışmalar yapmış her doktor mutlaka günde 1-2 ceviz tüketilmesini uygun görmektedir. Özellikle çocuklar ve büyüme çağındaki çocuklar için ceviz olmazsa olmaz bir beyin ihtiyacıdır.

Cevizin bir diğer en büyük yararı ve faydası da sindirim sistemi içindir. Özellikle bağırsak, mide, sindirim borusu gibi organlar için ceviz gerçek bir koruyucudur ve bu organların çalışmalarını sağlıklı devam ettirebilmesi için en büyük yararı sağlamaktadır. Eğer siz de sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak istiyorsanız günde en az 2-3 ceviz tüketmelisiniz.  Ceviz midede oluşabilecek gazları ve tıkanıkları da düzenler ve sizi rahatlatır.

Cevizin yararları

Cevizin diğer bir yararı da kış aylarında özellikle hava soğukken sizi  korur ve güçsüz, dirençsiz düşmenizi engeller. Ceviz sizin bir nevi gerip aşınız gibi hareket ederek vücudunuza fayda ve yarar sağlar.

Eğer herhangi bir sebeple gıda zehirlenmesi yada zehirlenme geçirecek olursanız ceviz tüketmenizde fayda vardır. Cevizin bir diğer faydası da sizi zehirlenmelere karşı koruması ve kollamasıdır.  Ceviz başka besinlerle birlikte tüketildiğinde de başka başka yararları ortaya çıkmaktadır.  Mesela kansızlık çeken birinin cevizden fayda sağlaması için onu bal ile karıştırıp, ezip o şekilde  tüketmesi kansızlığına iyi gelecektir.  Eğer kabukları ve yaprakları ile cevizler kaynatıp , bir tülbentten geçirerek çay elde ederseniz bu da bir çok hastalığa iyi gelecektir.

Bu kadar faydası ve yararı olan cevizi en azından günde 2-3 adet tüketmek sizi hem koruyacak hem de sağlıklı kılacaktır.

Hepinize bol sağlıklı günler.

 

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Gerekli

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>