Rezene Çayının Faydaları


Rezene çayı nedir? Rezene Anlamı?

Rezene otsu bir yapıya sahip, genellikle Akdeniz taraflarında ve kayalık alanlarda yetişen otsu bir bitkidir. Bu bitkiniz uç kısmında yer alan sarı renkli bir çiçeği vardır. Dış görünüş olarak şemsiyeye benzeyen bu kafa kısmının alt tarafına doğru, çalıyı andıran bir sap kısmı mevcuttur. Rezene uzun yıllar dayanabilen ve bozulmayan ve boyu kimi zaman neredeyse 90 – 100 cm civarlarına kadar çıkabilen bir bitkidir. Sarı otsu görünümüne bürünmeden önce yeşil ve güzel bir görünümü vardır. Öncesi çok uzun yıllara dayandığı için tarih boyunca rezene hep insanlar tarafından tüketilen ve sağlık kaynağı olarak kullanılan bir bitkidir.

Rezene çayının faydaları – yararları , Rezene çayı ne işe yarar?

  •  Eğer genelde az yiyen biriyseniz yada çok fazla iştahınız yoksa rezene çayı tam size göredir. Her gün çay bardağı tüketeceğiniz rezene çayı iştahsızlığı ortadan kaldırır.
  • Eğer midenizde gaz varsa yada sık sık midenizi şiş hissediyorsanız yine rezene çayı size çok faydalı gelecektir. Rezene çayı gaz oluşumunu engelleyecek ve sizi rahatlatacaktır.
  •     Rezene çayı kansızlığa karşı faydalıdır.
  • Rezene çayı halsizliği ve yorgunluğu ortadan kaldırır sizi dinç tutar.
  • Rezene çayı sayesinde eğer cinsel problemleriniz varsa bunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur size cinsel güç katar.
  •   Soğuk algınlığı , grip, nezle gibi rahatsızlıklarda sıcak olarak tüketeceğiniz rezene çayı sizi yine çok rahatlatacaktır.
  • Bayanlarda görülen adet düzensizlikleri ve adette yaşanan gecikmeler de rezene çayı vasıtasıyla azaltılabilmekte ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Eğer idrar yapımı sırasında yanma yada acı hissediyorsanız mutlaka rezene çayını deneyin. İdrarınızda rahatlama meydana geldiğini fark edeceksiniz.

Rezene çayı yan etkileri:

Bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte yine de her şeyin çoğunun zarar olduğunu bilmekte fayda olup çok aşırı miktarda tüketilmemelidir.

 Rezene çayı nasıl yapılır

Rezene çayının yapılışı sadece kaynar suda rezeneyi haşlayarak, demini süzmenizden ibarettir. Arzu etmeniz durumunda limon da sıkabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Gerekli

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>